Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Jó döntésnek bizonyulhat a jövő évi büdzsé elfogadása. A többi között azért, mert ezzel már most megismerhetővé váltak a legfontosabb gazdaságpolitikai irányok.
„A szokásosnál fél évvel korábban, már kedden elfogadta a 2016-os költségvetést az Országgyűlés kormánypárti többsége. Az időpont nem példa nélküli, 2012-ben szintén hamarabb terjesztették elő a 2013-as büdzsét. Más kérdés, hogy akkor csak az év végén sikerült véglegesíteni a törvényjavaslatot.
A mostani és az akkori időszak azonban igen sokban különbözik. A 2012-es évben Magyarország még az unió túlzottdeficit-eljárása alatt állt. Így Brüsszel miatt többször alakítani kellett a számokon, ezért a költségvetési tervezet is változott. Nem kedveztek a nemzetközi körülmények sem, az unió recesszióval és adósságválsággal küzdött. Mindehhez társult a száz éve nem látott aszály, ráadásként a Nokia 2012 elején jelentette be komáromi gyárának leépítését. Azaz, több tényező sem támogatta a 2013-as költségvetés korai elfogadását.
Most azonban más a helyzet. Nem tartja hazánkat pórázon az Európai Bizottság, miután tartósan javultak a külső és belső egyensúlyi mutatók, dinamikusabbá vált a gazdasági növekedés, csökken az államadósság, és stabilan alacsony az infláció. Szerencsére a nemzetközi fejlemények sem olyan kedvezőtlenek, mint a korábbi években. Mindezek fényében jó döntésnek bizonyulhat a jövő évi büdzsé elfogadása. A többi között azért, mert ezzel már most megismerhetővé váltak a legfontosabb gazdaságpolitikai irányok. Ezek pedig akkor sem változnak meg, ha az év végéig valamilyen okból mégis módosítani kell valamilyen területen.”